Arsenal FC
12.11.2008.

Arsenal 3-0 Wigan

Tri pogotka, netaknuta mreža Fabianskog i još jedna nogometna predstava vrijedna divljenja - kratak je sažetak večerašnjeg dvoboja između Arsenala i Wigana.

Gostujuća momčad pokazala se kao dobar test za Arsenalove klince koji su bez većih problema ostvarili plasman među najboljih osam Carling kupa.

Arsene Wenger i dalje je ustrajao u svojoj politici davanja prilike mlađim igračima te je na teren poslao iznimno mladu momčad s prosječnom dobi od 18 godina. Najstariji u sastavu bio je 23-godišnji Lukasz Fabianski, koji je ujedno ponio i kapetansku vrpcu. Osim njega, tu su bili i Alex Song i Johan Djourou (obojica 21-godišnjaci), dok su ostatak momčadi činili golobradi tinejdžeri.

U odnosu na postavu koja je u prošlom kolu porazila Sheffield United sa visokih 6-0, dogodila se samo jedna promjena - Nicklas Bendtner ustupio je mjestu Jayju Simpsonu. Kao podsjetnik, mladi Englez je strijelac prvog hat-tricka na Emirates stadionu kada je u FA kupu za mlađe uzraste postigao tri pogotka.

Wigan je predstavljao potpunog drugačijeg protivnika nego što je to bio Sheff Utd. Arsenalova se obrana ovaj put umjesto sa poluspremnim Jamesom Beattiejem morala nositi s Amrom Zakijem, ovosezonskim iznenađenjem Premier lige.

Od samoga početka bilo je vidljivo da ovo neće biti tako lak posao kao što je to bilo prije šest tjedana. Snažni i odlučni nogometaši Wigana zadavali su dosta poteškoća mladim Topnicima, osobito u početnim minutama utakmice.

No, kada je Arsenal uhvatio svoj tempo igre, bilo je jasno koji će vratar imati više posla. Chris Kirkland, unatoč trima primljenim pogocima, pružio je izvrsnu partiju i upravo zahvaljujući njemu Wigan nije doživio totalnu blamažu.

Usprkos povećem broju prilika, od kojih većina otpada na stranu domaćina, na prvi pogodak čekalo se relativno dugo, sve do 43. minute kada Jack Wilshere prekrasnom dugom loptom upošljava Jayja Simpsona koji neumoljivo svladava nemoćnog Kirklanda.

Vodećem pogotku prethodile su i dvije odlične prilike Carlosa Vele te po jedna Kierana Gibbsa i Daniela De Riddera, tako da je rezultat na poluvremenu bio najbolji pokazatelj stanja na terenu.

U drugom dijelu, koje nije bilo nimalo manje gledljivo nego prvo, Wigan je morao preuzeti rizik, pa se tako i otvarao višak prostora, što su Topnici znali iskoristiti. Prvo je Fran Merida nakon desetak minuta igre u drugom poluvremenu zaprijetio jednim neugodnim udarcem iz daljine, a kasnije su i Ramsey i Gibbs okušali šut.

Pojavljivali su se znakovi upozorenja za goste pa je tako u 66. minuti nakon jednog kornera gostiju Fabianski pokupio loptu i proslijedio je do Carlosa Vele koji prolazi pokraj Emmersona Boycea i daje povratnu za Jayja Simpsona da bi ovaj s lakoćom pospremio loptu u mrežu.

Samo pet minuta kasnije Meksikanac je nagrađen za svoju nesebičnost izvevši još jedan genijalan potez. U duelu s Titusom Brambleom 19-godišnjak je iskoristio brzinu i izbjegao uklizavanje protivničkog braniča te prekrasnim udarcem lobovao gostujućeg vratara.

Potom je Wenger u igru uveo i Amauryja Bischoffa koji je tako debitirao za prvu momčad, dok su Henri Lansbury i Rui Fonte također dobili svoju minutažu.

U posljednjim minutama utakmice gosti su bili blizu počasnog pogotka, ali tada na scenu stupa Lukasz Fabianski i fenomenalnom dvostrukom obranom spriječava Daniela De Riddera u pokušaju smanjenja zaostatka svoje momčadi.

Arsenalovi prvotimci u prvim redovima tribina nisu mogli ništa drugo nego zapljeskati prekrasnoj igri njihovih mlađih kolega. Morat će se potruditi da bi zadržali svoja mjesta.

Arsenal: Fabianski, Gibbs, Song, Djourou, Hoyte, Merida, Randall, Ramsey, Wilshere (Bischoff 77), Simpson (Lansbury 77), Vela (Fonte 84).

Wigan Athletic: Chris Kirkland, Mario Melchiot, Titus Bramble, Emmerson Boyce, Maynor Figueroa, Antonio Valencia, Wilson Palacios, Lee Cattermole (Michael Brown 68), Daniel De Ridder, Jason Koumas (Henri Camara 58), Amr Zaki